დიმიტრი ქუმსიშვილმა საგარეჯოში უცხოური ინვესტიციით შექმნილი ორი მეურნეობა დაათვალიერა
კომპანია „არიკ ჯგუფი“ საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში მდებარე 2,000 ჰა მიწის ფართობზე საქმიანობას სამი მიმართულებით ახორციელებს. კომპანიას 400-400 ჰა-ზე უკვე გაშენებული აქვს ვენახი და ხილის ბაღები. გარდა ამისა, სამომავლოდ იგეგმება 1000 ჰა ფსტას პლანტაციის გაშენებაც.
მეორე მიმართულებაა აგრომრეწველობა, რომლის ფარგლებშიც დაგეგმილია ღვინის ქარხნის მშენებლობა, რომლის წარმადობა წელიწადში 4 მლნ ბოთლი იქნება. გარდა ამისა, აშენდება მშრალი ხილისა და ფსტის გადამამუშავებელი საწარმოები.
რაც შეეხება მესამე მიმართულებას, ესაა ეკოტურიზმი. ფერმის ტერიტორიაზე 5-ვარსკვლავიანი 150 ვილის მშენებლობაა გათვალისწინებული. ტურისტებს კომპანია ისეთ მომსახურებას შესთავაზებს, როგორიცაა პოლო, გოლფი, სკაიდაივინგი, ცხენებით ჯირითი და სხვა. აღნიშნულ ეკოტურისტული სოფლის დასახელება „ვინიჩიო ველეი“ იქნება.
დიმიტრი ქუმსიშვილმა დაათვალიერა საინვესტიციო პროექტის ტერიტორია და უცხოელი ინვესტორებისგან მოისმინა დეტალური ინვესტიცია მიმდინარე და სამომავლო პროექტების თაობაზე. აგრომიმართულების განვითარებაში ინვესტორმა განახორციელა 65 მლნ აშშ დოლარის ინვესტიცია, რაც შეეხება წარმოებაში ინვესტირებულ თანხას, მისი ოდენობა 20 მლნ აშშ დოლარზე მეტია.
დიმიტრი ქუმსიშვილმა და მისმა თანმხლებმა პირებმა ასევე დაათვალიერეს შპს TR Georgia Project 2-ს კუთვნილი მეურნეობა, რომელიც ასევე საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში მდებარეობს. მეურნეობაში 2013 წლიდან ფსტას პლანტაციის გაშენება ხორციელდება. ფსტას განვითარების და ზრდის პროცესს ზედამხედველობას უწევს სპეციალურად ირანიდან მოწვეული სპეციალისტი. გარდა ამისა, კომპანიას 600 ჰა-ზე გაშენებული აქვს თხილის პლანტაციაც.
პირველმა ვიცე-პრემიერმა უშუალოდ უცხოელი ინვესტორისაგან მოისმინა ინფორმაცია სამომავლო გეგმების შესახებ, კერძოდ, გათვალისწინებულია ფსტასა და თხილის გადამამუშავებელი ქარხნების აშენება, ორივე კულტურის პლანტაციების ფართობების ზრდა, ასევე სხვა აგროკულტურების წარმოება და კომპანიის მეურნეობაში რამდენიმე ათასი ადგილობრივი მოსახლის დასაქმება.