მიანმარმა ერთკვირიანი გლოვა გამოაცხადა ქვეყნის დამანგრეველი მიწისძვრის გამო, რადგან დაღუპულთა რიცხვმა 2 056 ადამიანს მიაღწია და დანგრეული შენობების ნანგრევებში კიდევ ელოდებიან ცხედრების პოვნას,- ამის შესახებ უცხოური მედია იუწყება.
ეროვნული დროშები 6 აპრილამდე დაეშვება ანძაზე, პარასკევის მასიური მიწისძვრის შედეგად სიცოცხლის დაკარგვისა და ზარალის თანაგრძნობის გამო”,- ნათქვამია მმართველი ხუნტას განცხადებაში.
ხუნტამ ასევე გამოაცხადა წუთიერი დუმილი სამშაბათს, რომელიც დაიწყება 12:51:02 საათზე – ზუსტ დროზე, როდესაც მოხდა 7.7 მაგნიტუდის მიწისძვრა.
“ხალხი უნდა გაჩერდეს იქ, სადაც არიან და პატივი უნდა მიაგოს გარდაცვლილებს. მედიამ უნდა შეწყვიტოს მაუწყებლობა და აჩვენოს გლოვის სიმბოლოები, ხოლო ლოცვები აღევლინება ტაძრებში”, – თქვა ხუნტამ.
მათი ოფიციალური განცხადებით, დადასტურებულია 2 056 გარდაცვალება, 3 900-ზე მეტი ადამიანი დაშავდა და 270 კვლავ უგზო-უკვლოდ დაკარგულად ითვლება, მაგრამ მოსალოდნელია, რომ რიცხვი მნიშვნელოვნად გაიზრდება.
მანდალეის 1000 საწოლიანი ზოგადი საავადმყოფო ევაკუირებულია, ასობით პაციენტი მკურნალობს გარეთ.
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ (WHO) მიწისძვრა უმაღლესი დონის საგანგებო მდგომარეობად გამოაცხადა, რადგან მან სასწრაფოდ მოითხოვა 8 მილიონი დოლარი სიცოცხლის გადასარჩენად, ხოლო წითელი ჯვრისა და წითელი ნახევარმთვარის საზოგადოებების საერთაშორისო ფედერაციამ 100 მილიონ დოლარზე მეტი მოითხოვა.
შეგახსენებთ, პარასკევს, 28 მარტს, მიანმარში ორი ძლიერი მიწისძვრა მოხდა. აშშ-ის გეოლოგიური სამსახურის შეფასებით, პირველი მიწისძვრის სიმძლავრე 7.7 მაგნიტუდა იყო, მეორე კი – 6.4. ქვეყნის 6 რეგიონში საგანგებო მდგომარეობა გამოცხადდა.