“ჩვენს უკრაინელ კოლეგებს, მეგობრებს დავეხმარებით გენერატორებით, ისინი მიიღებენ ადეკვატურად, საჭიროების შესაბამის მოწყობილობებს, მაღალი ტექნოლოგიის ძალიან საიმედო გენერატორებს. ამისთვის ჩართულია ჩვენი ექსპერტული ჯგუფი”, – ამის შესახებ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა განაცხადა.
მისივე თქმით, გენერატორების შესყიდვის პროცესი დაწყებულია და უკრაინაში წლის ბოლომდე გაიგზავნება.
„გენერატორებთან დაკავშირებით, იცით, რომ საქართველოს პრემიერმინისტრმა მიიღო გადაწყვეტილება, უკრაინას დავეხმაროთ გენერატორებით. ქრონოლოგიურად რომ მივყვეთ, ჩვენ მივიღეთ თხოვნა უკრაინელი კოლეგებისგან, რომ დავხმარებოდით გენერატორებისა და ასევე სხვა ელექტრომოწყობილობების კუთხით. სამწუხაროდ, ჩვენ ექსტრაგენერატორები მარაგში ნამდვილად არ გვქონდა. შემდგომში პრემიერ-მინისტრმა მიიღო კონკრეტული გადაწყვეტილება და მივიღეთ დავალება, გამოიყო ამისთვის რესურსები და დაწყებულია შესყიდვის პროცესი. ჩვენს უკრაინელ კოლეგებს, მეგობრებს დავეხმარებით გენერატორებით, ისინი მიიღებენ ადეკვატურად, საჭიროების შესაბამის მოწყობილობებს, მაღალი ტექნოლოგიის ძალიან საიმედო გენერატორებს. ამისთვის ჩართულია ჩვენი ექსპერტული ჯგუფი. უკვე მიმდინარეობს შესყიდვის პროცესი, ისე რომ, წლის ბოლომდე საქართველოდან გენერატორები გაიგზავნება.
აქ მნიშვნელოვანია სიმძლავრეები. ჩვენ ისე დავგეგმეთ, რომ გენერატორები იყოს სხვადასხვა სიმძლავრის, რათა ჰქონდეთ მაქსიმალური მოქნილობა და უკრაინაში გამოიყენონ როგორც კორპუსებისთვის, ისე, დავუშვათ, კორპუსების ბლოკებისთვის. ასე რომ, ენერგეტიკული კუთხით კარგად გათვლილი შესყიდვის კონტრაქტია, რომელიც უახლოეს დღეებში დასრულდება“, – განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.