“დღეს ვხედავთ, რომ თანამედროვე სამყაროში არის ბრძოლა, რათა სხვადასხვა ქვეყნის საზოგადოებებზე გავლენები მოიპოვონ” – შალვა პაპუაშვილი
“დღეს ვხედავთ, რომ თანამედროვე სამყაროში არის ბრძოლა, რათა სხვადასხვა ქვეყნის საზოგადოებებზე გავლენები მოიპოვონ და თანამედროვე საინფორმაციო ტექნოლოგიები, ინფორმაციების გაცვლის სისწრაფე იძლევა ბევრ შესაძლებლობას, რომ ის, რაც ადრე შორი იყო, დღეს უფრო შესაძლებელია”, – ამის შესახებ ტელეკომპანია “იმედის” ეთერში, გადაცემაში “ღია ეთერი – დებატები” პარლამენტის თავმჯდომარემ, შალვა პაპუაშვილმა ისაუბრა.
“რუსთაველის გამზირზე სხვა ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრები პირდაპირ მიტინგზე დადგნენ, ასეთი რამ წარმოუდგენელი იყო ლოგისტიკურადაც კი, თავი რომ დავანებოთ პოლიტიკურ სითავხედეს. ფაქტია, რომ ეს უცხოური გავლენა დღეს გამოწვევაა და ამ გამოწვევაზე დღეს ყველა საუბრობს. არ არსებობს ქვეყანა და ორგანიზაცია, რომელიც დღეს უცხოური გავლენის რისკებზე არ საუბრობდეს.
ჩვენ ამის პირველი განგაში 2020 წლის არჩევნების შემდეგ გვქონდა, როდესაც პირველად დავინახეთ, რომ ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაცია და მისი დონორი შეთანხმებულად მოქმედებდნენ არჩევნების შედეგების გასაყალბებლად, ვგულისხმობ ISFED-ს და USAID-ს, რომლებმაც, დადასტურებულად ვიცით, რომ ორივე გვიმალავდა სიმართლეს და ყალბ, პარალელური დათვლის შედეგებს ახვევდა თავს საზოგადოებას.
ჩვენ შანსი მივეცით არასამთავრობოებსაც და დონორებსაც, რომ გამჭვირვალობაზე თავად ეზრუნათ, რაც არ გააკეთეს და შემდეგ არასაკანონმდებლო რეგულაცია გახდა საჭირო, თუმცა ყველაფერს ფარდა ახადა აშშ-ს ახალმა ადმინისტრაციამ, როდესაც პრეზიდენტმა ტრამპმა ინაუგურაციის დღესვე ხელი მოაწერა ბრძანებას, რომელიც ეხებოდა ამერიკული უცხოური დახმარების შეკვეცას“, – აღნიშნა პაპუაშვილმა.