ირლანდიაში, ხელოვნების სფეროს წარმომადგენლები, სახელმწიფოსგან კვირაში 325 ევროს მიიღებენ
ირლანდიის მთავრობა შემოქმედებითი პროფესიონალებისთვის საბაზისო ფინანსური დახმარების პროგრამას იწყებს, რომელიც, დაახლოებით, 2000 ხელოვანსა და შემოქმედებით პროფესიონალს სამი წლის განმავლობაში გარანტირებული შემოსავლით უზრუნველყოფს.
ინიციატივის მიზანია, მონაწილეებს მისცეს შესაძლებლობა, ფოკუსირება მოახდინონ შემოქმედებით საქმიანობაზე და ამავდროულად, ცხოვრების სტაბილური დონე შეინარჩუნონ.
პროგრამა სამწლიანი საპილოტე პროექტის გაგრძელებაა და შექმნილია სპეციალისტებისთვის, რომლებიც აკმაყოფილებენ შერჩევის დადგენილ კრიტერიუმებს. მონაწილეებისგან მოსალოდნელია, რომ ისინი კვირაში 386 დოლარს მიიღებენ. ძირითადი სამწლიანი პერიოდის დასრულების შემდეგ, დაგეგმილია დამატებითი სამთვიანი პერიოდი, რომლის განმავლობაშიც გადახდის ოდენობა თანდათან შემცირდება.
პროგრამაში მონაწილეობის მიღება სხვადასხვა ხელოვნების სფეროს წარმომადგენლებს, მათ შორის მწერლებს, მხატვრებს, მსახიობებს, მუსიკოსებს, რეჟისორებს და ვიზაჟისტებს შეეძლებათ.